Strona główna Mapa Lista obiektów Info
 

Pałac w Maciejowcu

Opis

ZdjęcieMaciejowiec powstał u stóp Zamkowej Góry, gdzie wznosił się wczesnośredniowieczny gródek Bobrzan, na miejscu którego ówcześni właściciele miejscowości, von Spillerowie wznieśli w latach 1627-1648, renesansowy dwór zachowany do dziś w mocno zrujnowanym stanie.
W roku 1829 ówczesna właścicielka posiadłości, Fryderyka von Schönaich sprzedała Maciejowiec Johannowi Dolanowi. Nowy właściciel w bezpośrednim sąsiedztwie starego dworu polecił wznieść w latach 1834 – 1838 dwukondygnacyjny klasycystyczny pałac, z obszernym gankiem, z kolumnadą rozplanowaną od strony południowej.
Na początku XX wieku pałac nabyła Emma von Kramsta z Łodzi, która przed rokiem 1914 poleciła rozbudować rezydencję zarówno w jej głównej części jak w cofniętych skrzydłach bocznych; z czasów tych pozostał do dnia dzisiejszego herb rodziny von Kramsta, widniejący na kartuszu zdobiącym frontową ścianę pałacu. Po rodzinie von Kramsta pozostały pamiątki również w przypałacowym parku, gdzie Emma w roku 1942 wybudowała dla swojej przedwcześnie zmarłej wnuczki mauzoleum w formie niewielkiej jońskiej świątyni.
Bardzo interesujący, nie tylko dla botaników, jest park pałacowy - na terenie tego założenia występują rzadkie i cenne gatunki drzew często unikalnych i rosnących na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujących naturalnie. Zdaniem fachowców jest to największe i najbogatsze założenie parkowe w tej części kraju.
Przy okazji zwiedzania miejscowości warto poświęcić nieco czasu na obejrzenie renesansowego dworu, położonego nieco poniżej pałacu. Dwór stanowi trzyskrzydłowe założenie z kurtynowym murem od strony południowej, z podcieniami arkadowymi w skrzydłach wschodnim i północnym. W skrzydle wschodnim, od strony dziedzińca, zachował się piękny, renesansowy portal. W tym samym skrzydle, na pierwszym piętrze można zobaczyć fragmenty drewnianego, malowanego stropu. Całość wraz z przyległymi zabudowaniami stanowi czysty przykład renesansowej architektury, jeden z niewielu tego typu zabytków zachowanych na Dolnym Śląsku.

Galeria

FilmFilm
Aby pobrać film kliknij prawym klawiszem i wybierz opcję "Zapisz element docelowy jako... ".

Lokalizacja